Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: [τα δικά σας σχόλια] αποικίες & pvp

  1. #1
    Former Community Team member
    Εγγραφή
    05-04-2013
    Μηνύματα
    700
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος

    [τα δικά σας σχόλια] αποικίες & pvp

    Αγαπητοί Άποικοι,

    Δοκιμάσατε το βελτιωμένο σύστημα μάχης και το PVP στον Διεθνή Test Server;




    Η νέα λειτουργία Αποικίες (που περιλαμβάνει το PvP) φέρνει πολλά νέα χαρακτηριστικά στο "The Settlers Online".
    Το νέο χαρακτηριστικό θα ενσωματωθεί στον Server τη Τρίτη, 25 Νοεμβρίου.

    Εδώ μπορείτε να μας γράψετε τα δικά σας σχόλια και παρατηρήσεις!



    Για να διαβάσετε το σχετικό Ημερολόγιο Αλλαγών κάντε κλικ εδώ!



    Σας ευχόμαστε καλές δοκιμές!
    BB_Sehera
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BB_Sehera : 19-11-14 στις 14:34

  2. #2

    Εγγραφή
    14-03-2013
    Μηνύματα
    32
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Τους περισσότερους παίχτες που έχω ρωτήσει είτε εδώ είτε στον international που παίζω δεν τους απασχολεί το pvp αλλά οι αλλαγές στο νέο σύστημα μάχης και τα Loot στις περιπέτειες.

    Εγώ προσωπικά δεν έχω καν χώρο στο νησί μου να βάλω τα νέα κτίρια για το Pvp ούτε να αλλάξω τις παραγωγές μου ώστε να παράγω πλέον τα όπλα που βασίζονται στον σίδηρο που πριν τα έπαιρνα από Loot. Οπότε αν δεν βάλετε γρήγορα τα νησάκια με τις έξτρα θέσεις για να μπορούμε να χτίσουμε, μην περιμένετε και πολλά.

    Εξάλλου τα νησάκια με τις 180 θέσεις που έχουν περίπου, θα μας κάνουν να αγοράσουμε οικοδομικές άδειες και να πουλήσετε και διαμάντια. :-)

  3. #3
    Το avatar του χρήστη vagos
    Εγγραφή
    28-03-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    41
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Νέο σύστημα μάχης στην πραγματικότητα δεν θα έχουμε , κάποιες αλλαγές μόνο σε μονάδες που υπάρχουν στις παραμυθένιες περιπέτειες απ όσο έχω καταλάβει θα δούμε με την νέα έκδοση.

    Αυτό που θέτει όμως σαν ζήτημα ο pccenter , την αλλαγή στα λάφυρα είναι πολύ σημαντικό θέμα και επηρεάζει άμεσα και κυρία όλο το παιγνίδι με την νέα έκδοση .

    Tο παιγνίδι παίζεται 3 γεμάτα χρόνια στους διεθνείς σερβερ, 18 μήνες στον Ελληνικό ... ο καθένας από μας που παίζουμε ένα και βάλε χρόνο στον Ελληνικό σερβερ έχουμε στήσει κατά τέτοιο τρόπο τις παραγωγές των υλικών και των όπλων προσμετρώντας ότι κάποια από τα όπλα τα έχουμε διαθέσιμα στα λάφυρα .

    Η δωρεάν μετακίνηση κτηρίων που μας προσφέρεται είναι ανούσια από την στιγμή που πολλοί από μας πρέπει να ξαναστήσουμε αλυσίδες παραγωγής σε υλικά και όπλα που μέχρι τώρα τα είχαμε παραγκωνισμένα. Που σημαίνει για μας νέος υπολογισμός σε οικοδομικές άδειες , πιθανό γκρέμισμα κάποιων κτηρίων και πεταμένα στην θάλασσα αρκετών χιλιάδων νομισμάτων , εξωτικών σανίδων και γρανιτών που είχαμε δώσει στις αναβαθμίσεις τους.
    Και στους μεγάλους λογαριασμούς που είμαστε μήνες στο 50 επίπεδο άντε υπάρχουν υλικά διαθέσιμα και θα βολευτεί η κατάσταση , στους μικρότερους λογαριασμους , σε παιδιά που τους μαθαίναμε μέχρι τώρα τι είναι πιο χρήσιμο , τι θα πρέπει να έχουν σε επάρκεια και τι όχι θα πρέπει να κάνουν ''τούμπα'' τις μισές παραγωγές τους χωρίς να έχουν πολλά διαθέσιμα υλικά και όλα αυτά γιατί ;;; ..... στην ουσία για το τίποτα

    Οι αποικίες θα μας προσφέρουν κάποια από τα πολύτιμα υλικά τα οποία είναι όμως ίδια με το να τα βρούμε σε λάφυρα σε κάποιες περιπέτειες ..... τι να την κάνω την αποικία του εξωτικού ξύλου όταν ήδη έχω 30.000 στην αποθήκη μου ; ...... τι να μου προσφέρει μια αποικία γρανίτη όταν με παρόμοιο κόστος θα κάνω πιο εύκολα μια περιπέτεια (ως κόστος προς τις δαπάνες σε ποτά και ψωμάκια για αποίκους) ;

    Ακόμα και για την χαρά του παιγνιδιού να το δω το pvp πάλι δεν αξίζει τον κόπο .... στο επίπεδο 50 πχ εγώ μπορώ να διαθέσω 10 φορές περισσότερα υλικά για δημιουργία επιθετικού στρατού και να χτυπήσω τον αμυντικό στρατό ενός παιδιού που θα είναι σε μικρότερα επίπεδα ..... οπότε η φύλαξη των αποικιών είναι ήδη προβληματική για πάρα πολύ κόσμο .... με τα ίδια υλικά θα μπορεί να έχει τις μονάδες του διαθέσιμες και κοινές περιπέτειες που θα βρει στα λάφυρα πιο ωφέλημα υλικά ..... έτσι τουλάχιστον όπως έχουν ανακοινωθεί τα δεδομένα της νέας έκδοσης οι δαπάνες σε κάρβουνα (λόγω των χυτηρίων σιδήρου και ατσαλιού) , των ποτών ,των αποίκων θα κόψει γρήγορα το ενδιαφέρον πολλών παιχτών για αποικίες ειδικά στα μικρότερα επίπεδα

  4. #4
    Το avatar του χρήστη vagos
    Εγγραφή
    28-03-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    41
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος

    Smile



    Μήπως θα μπορούσε κάποιος από την εταιρία τι θα μπορούσε να γράφει το κείμενο της αναζήτησης ;

    Επίσης .... φοβερή ιδέα του να μην μπορείς να στείλεις στρατό στις αποικίες πέρα από ένα ορισμένο όριο

    Άμα πάει κάτι στραβά ( που θα πάει λόγω άγνοιας και απειρίας στο νέο σύστημα) πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να στείλει έξτρα μονάδες για να τελειώσει τις μάχες , είναι αναγκασμένος να παρατήσει τις μάχες στην συγκεκριμένη αποικία , να πάνε χαμένες χωρίς όφελος όσες μονάδες είχε και να δώσει εκ νέου ένα σωρό υλικά για δημιουργία νέου στρατού ώστε να προσπαθήσει να πάρει κάποια αποικια ...... θαυμάσια

    Αν ταλαιπωρούμαστε καθημερινά με το lag λόγω αυτής της νέας έκδοσης συγχαρητήρια ..... καταφέρατε να ξενερώσετε με το παιγνίδι πολύ κόσμο

    Όπως έγραφα στο προηγούμενο post οι αποικίες δεν προσδίδουν κάποιο ιδιαίτερο όφελος σε σχέση με ότι θα χρειαζότανε να κάνουμε .... τελικά είναι ακόμα χειρότερα .....πολλές ώρες χαμένου παιγνιδιού , υλικών και διάθεσης για το τίποτα ..... άντε λίγο ακόμα και θα μας διώξετε οριστικά απο το παιγνίδι

    υγ1. Αλλάξετε καλύτερα την ονομασία του νέου συστήματος απο PvP ( Παίχτης εναντίον Παίχτη ) σε PvE (Παίχτης εναντίον στοιχείων του παιγνιδιού) .... είναι πιο τίμιο και σωστό ..... δεν έχει καμία σχέση με PvP αυτό το πράγμα

    υγ2. Το πόσο κακοστημένο και καλοφτιαγμένο είναι το σύστημα με τις αποικίες είναι και το παρακάτω:

    Όριο Στρατού 520 .... χαμένες μονάδες στις μάχες 505 στο ένα γραφικό , 4290 στο άλλο .... η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagos : 27-11-14 στις 03:23

  5. #5
    Former Community Team member
    Εγγραφή
    05-04-2013
    Μηνύματα
    700
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Γεια σας,

    Τα σχόλια σας μεταφέρθηκαν στην ομάδα των Developpers. Σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για να μας γράψετε τις παρατηρήσει σας.
    Επίσης οι τεχνικοί μας ενημερώθηκαν για το σφάλμα στην εικονιζόμενη αναζήτηση [Undefined Text] αλλά και για τα lag και θα το διορθώσουν το συντομότερο δυνατόν. Επίσης ανέφερα την ασάφεια στις λεπτομέρειες της αποικίας σε σχέση με τις μονάδες.

    Τα σχόλια σας είναι πάντα ευπρόσδεκτα και φυσικά περιμένω περισσότερες παρατηρήσεις και προτάσεις για τα νέα χαρακτηριστικά.

    BB_Sehera

  6. #6

    Εγγραφή
    09-07-2013
    Μηνύματα
    5
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Παίζω στο ελληνικό Settlers σχεδόν από το ξεκίνημά του. Πήγα 50 επίπεδο εδώ και αρκετούς μήνες. Συνέχισα να παίζω περιμένοντας με ανυπομονησία το PvP, λόγω ελλείψεως άλλου ενδιαφέροντος : το να χτίζω μόνο χωράφια και πηγάδια, δεν μου προξενεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον, εξ άλλου υπάρχουν πολλά άλλα σχετικά παιχνίδια. Ενδεικτικό της σοβαρότητας με την οποία αντιμετώπισα το παιχνίδι είναι το γεγονός ότι έχω επενδύσει/σπαταλήσει αρκετά χρήματα σε αυτό – μόνη η ύπαρξη εννέα (9) λάκκων διαμαντιών στο νησί μου το αποδεικνύει.
    Ο καιρός πέρασε, το PvP, ήρθε, είδα το tutorial, έκανα την εκπαιδευτική αποστολή, κατέκτησα και την πρώτη μου αποικία-νησί και μπορώ πλέον μετά λόγου γνώσεως να γράψω τα συμπεράσματά μου :
    Η πρώτη εντύπωση είναι η απογοήτευση και η μελαγχολία. Ώστε αυτό είναι το PvP ; Γι’ αυτό περιμέναμε τόσους μήνες ; Αυτό ανέπτυσσαν (;; τόσους μήνες ; Ώδινεν όρος και έτεκεν μυν.
    Πρώτο άσχημο χαρακτηριστικό ότι πρέπει να ξεχάσεις το στρατό και τους στρατηγούς που είχες μέχρι τώρα – και όλη την παραγωγή που είχε αναπτυχθεί πίσω τους – και να βγάλεις νέα όπλα, νέο στρατό και νέους στρατηγούς – στρατάρχες. Λες δεν πειράζει, ας το προσπεράσουμε. Βγάζεις τα όπλα και τα στρατά σου, κατακτάς την αποικία και βλέπεις ότι δεν μπορείς να βάλεις άμυνες όπου θες εσύ, αλλά σε λίγα, περιορισμένα σημεία από το παιχνίδι, και οι άμυνες πάλι περιοριοριμένες : αυτό είναι το δεύτερο άσχημο χαρακτηριστικό.
    Το τρίτο κακό είναι ότι άπαξ και φύγεις από την αποικία δεν μπορείς να ξαναπάς σε αυτήν, ούτε να αλλάξεις τίποτε, ακόμα κι αν σου κάνουν επίθεση. Κάθεσαι μοιρολατρικά και περιμένεις το τέλος. Καμμία διαδραστικότητα, καμία συμμετοχή.
    Το τέταρτο κακό είναι ότι σε μια εβδομάδα η αποικία χάνεται. Τόσο κακό για 2.000 περίπου πόρους που θα σου δώσει ; Δεν αξίζει με τίποτε.
    Κατ’ εμέ το PvP είναι ένα big fail της εταιρίας, ενώ θα μπορούσε να είναι κάτι που θα αναδείκνυε ιδιαίτερα το παιχνίδι.
    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
    1. Να μένει η αποικία στην κατοχή του παίχτη που την καταλαμβάνει για όσο καιρό τη θέλει ή μέχρι να του την πάρει άλλος παίχτης.
    2. Να μπορείς να επισκέπτεσαι την αποικία όποτε θες και να επεμβαίνεις στις άμυνές της όποτε και όσο θες.
    3. Το ιδανικό θα ήταν ο στρατός να είναι ενιαίος, τόσο για το νησί όσο και για την αποικία, είτε εμμένοντας μόνο στον παλιό στρατό, είτε ενσωματώνοντας τις νέες μονάδες στον ήδη υπάρχοντα.
    4. Οι άμυνες της αποικίας να είναι από το στρατό που έχεις στο νησί σου ή έστω από το νέο στρατό με τον οποίο την κατακτάς. Η πολυδιάσπαση σε τρεις διαφορετικούς στρατούς δεν προσφέρει τίποτε, κουράζει και εκνευρίζει.

    Ελπίζω αυτά να είναι προβλήματα της beta έκδοσης και να διορθωθούν στο προσεχές μέλλον, μαζί με τα διάφορα bugs : την καθυστέρηση που παρατηρείται στο παιχνίδι, τις λάθος ενδείξεις κ.λ.π. Εμένα, παρ’ όλο που τελείωσα την προηγούμενη αποστολή, παρ’ όλο που μου είχε βγάλει σαν καινούριες τη δημιουργία άμυνας στην αποικία και την κατάκτησή της, μόλις τις έκανα μου κλείδωσαν και μου δείχνει ότι πρέπει να κάνω την προηγούμενη για να ξεκλειδώσουν !!
    Υ.Γ. Όποιος έκανε τη μετάφραση στα ελληνικά των κειμένων που έχουν αναρτηθεί στο αρχείο για to PvP και συνοδεύουν το tutorial βίντεο είναι επιεικώς απαράδεκτος, η μετάφραση είναι άθλια και προσβλητική για τη γλώσσα μας. Ενδεικτικά, δεν υπάρχει το ρήμα «να μαχηθούν» σε κανένα τύπο. Το σωστό θα ήταν «να πολεμήσουν». Το μάχομαι είναι μέσης φωνής και δεν έχει ενεργητικό τύπο. Αυτά !!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη vagos
    Εγγραφή
    28-03-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    41
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος

    Μια βδομαδα μετα ....

    .... μια βδομάδα μετα την εισαγωγή της νέας έκδοσης και αφού πέρασε και η συντήρηση στις 2/12 έχουμε ακόμα :

    *Τις αποικίες να δέχονται εικονικές-ψευδεις επιθέσεις
    *Οι μονάδες μάχης αν ακυρωθεί μια αποστολή αποικίας να εξαφανίζονται τελείως αν δεν μπορεί κάποιος να τις φορτώσει σε κάποιο στρατάρχη (και με όλο το κόστος παραγωγής τους χαμένο)
    *Στις περιπέτειες οι στρατηγοί να κόβουν άσκοπα βόλτες μετά το τέλος των επιθέσεων τους , σε κάποιες περιπτώσεις ξανακάνουν το ίδιο δρομολόγιο που είχαν για την επίθεση
    *Συνεχείς ψευδείς αναφορές για στρατηγούς που επιτίθενται , που αναχαιτίστηκαν ακόμα και από στρατόπεδα που έχει ''σβηστεί'' η ζώνη επιρροής τους
    *Δυο και τρεις φόρες στο γραφικό επανάληψη των μαχών
    *Όλα σχεδόν τα παράθυρα του παιγνιδιού να εμφανίζονται μισά , με σημαντικές καθυστερήσεις στις πληροφορίες τους (σήμερα σ εναν εξερευνητή χρειάστηκε κοντά στο λεπτό για να μου δείξει τις πληροφορίες .... άλλο ένα λεπτό για να ''πάρει'' τις εντολές.....φάγαμε την μέρα για 10 κλικ στο παιγνίδι)

    Και σε όλα αυτά οι υπεύθυνοι ΑΦΑΝΤΟΙ .... πουθενά μια εξήγηση από την εταιρία .... πουθενά μια πληροφορία για το πότε προβλέπεται να παίξουμε κανονικά

    Το μόνο που ξέρουν να λένε είναι ''καθαρίστε την cashe του browser'' , ανακοινώσεις για happy hour στις αγορές διαμαντιών (ψάχνοντας ινδιάνους που θα πάρουν τα καθρεφτάκια για κάτι που δεν δουλεύει) .... μάλλον έχουν δουλειά όλοι αυτοί ... developers , ΒΒ , Mod στο να πανηγυρίζουν ότι πέτυχαν με το 15νθήμερο της ''διπλής παραγωγής σε χυτήρια και όπλα'' (αλήθεια .... στα χυτήρια έχουμε διπλή παραγωγή .... στα 3 κτήρια που φτιάχνουν τα απαραίτητα για την κατασκευή των κανονιών γιατί δεν έχουμε ; .... πως θα βγουν τα κανόνια με την διπλή παραγωγή όταν δεν προλαβαίνουν τα άλλα 3 κτήρια να βγάλουν τα απαραίτητα

    Ειλικρινά στην BlueByte και στην Ubi πιστεύουν ότι το χάλι που δημιούργησαν θα προσελκύσει νέους παίχτες και θα κάνει τους παλιούς να αγοράσουν διαμάντια ; ..... οι νέοι παίχτες ειδικά με το που θα δουν ότι δεν ανοίγουν τα παράθυρα το πολύ 5 λεπτά να κάτσουν και θα φύγουν τρέχοντας .... οι παλιοί παίχτες άντε να κάνουμε κάνα log in απο συνήθεια .

    Εγώ πάντως θα μείνω πιστός στο παιγνίδι για να δω αν μπορείτε και χειρότερα με την Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση

  8. #8

    Εγγραφή
    27-06-2014
    Μηνύματα
    2
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Προταση. Στην οθόνη της διαχείρισης των αποικιων όταν ο παίχτης κανει κλικ στο "Εγκατάληψη Νησιού" να υπάρχει επιβεβαίωση πριν πραγματοποιηθει η εγκατάληψη. Κατα λαθος πατησα αυτο το κουμπι αντι για το λεπτομέριες που ήθελα και έχασα το νησί χωρις καμία επιβεβαίωση.

    Ακόμα όταν κερδίζουμε το νησί απο άλλο παίχτη στο μύνημα που λαμβάνουμε το subject είναι "Undefined Text"

    Γιώργος

Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

H Ubisoft χρησιμοποιεί cookies ώστε να διασφαλίσει την καλύτερη δυνατή εμπειρία κατά τη χρήση των διαδικτυακών μας τοποθεσιών. Χρησιμοποιώντας την παρούσα τοποθεσία συμφωνείτε και αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την πολιτική απορρήτου.