Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 4 από 4

Θέμα: [Επίσημος Οδηγός] Επικοινωνία με την Ομάδα Υποστήριξης

  1. #1
    Former Community Team member
    Εγγραφή
    05-04-2013
    Μηνύματα
    700
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος

    [Επίσημος Οδηγός] Επικοινωνία με την Ομάδα Υποστήριξης

    Έχετε απορίες σχετικά με το παιχνίδι;
    Αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με τον λογαριασμό σας;
    Θέλετε να αναφέρετε κάποιο bug που παρατηρήσατε στο παιχνίδι ή να μας προτείνετε τις δικές σας ιδέες για το The Settlers Online;

    Επικοινωνήστε με την Ομάδα Υποστήριξης του ελληνικού The Settlers Online κάνοντας κλικ εδώ!

    Για να μεταβείτε στην σελίδα επικοινωνίας με την ομάδα υποστήριξης κάντε κλικ στην κατηγορία ΒΟΗΘΕΙΑ / ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ στην Αρχική Σελίδα του παιχνιδιού. Μόλις μεταφερθείτε στην σελίδα κάντε κλικ στο + για να ανοίξετε τη Φόρμα Επικοινωνίας όπως φαίνεται στην εικόνα:


    Στη συνέχεια πληκτρολογήστε το Θέμα και το Κείμενο του μηνύματος σας.


    Προσοχή: Προσπαθήστε να περιγράψετε αναλυτικά το πρόβλημα σας και να προσθέσετε σημαντικές λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν την Ομάδα Υποστήριξης! Μπορείτε επίσης να στείλετε Screenshot στο οποίο να φαίνεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε, εφόσον αυτό είναι δυνατόν.

    Επιπλέον θα πρέπει να επιλέξετε σε ποια κατηγορία υπάγεται το ζήτημα που θέλετε να μας αναφέρετε!
    Απλά κάντε κλικ στην Κατηγορία: Παρακαλούμε Επιλέξτε και διαλέξτε την κατηγορία που πιστεύεται ότι περιγράφει καλύτερα το αίτημα σας:


    Στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί "ΑΠΟΣΤΟΛΗ" και το αίτημα σας θα σταλεί στην Ομάδα Υποστήριξης!
    Θα λάβετε απάντηση στο αίτημα σας από κάποιον αντιπρόσωπο της Ομάδας Yποστήριξης εντός 48 ωρών!

    ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ -ΣΥΝΔΕΣΗ
    ΟΔΗΓΟΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ
    ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ

    Σας ευχόμαστε Καλό Εποικισμό,
    Η ομάδα του The Settlers Online
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BB_Sehera : 28-10-13 στις 17:51
    Τα μηνύματα μου έχουν απενεργοποιηθεί. Σας παρακαλώ επικοινωνήστε με την BB_Lyedra στα αγγλικά ή επικοινωνήστε με την Ομάδα Υποστήριξης στα ελληνικά.

  2. #2

    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    3
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    καλησπέρα σας εχω θεμα με το κατάστημα διαματιων.στελνω μηνυμα για διαμαντια κ μου τρωει την καρτα κ κωδικο δεν περνω.κ ουτε διαμαντια...εχω κ τα μην στο τηλ μου.ευχαριστω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basileios2013 : 18-02-20 στις 01:48

  3. #3
    Community Manager Το avatar του χρήστη BB_Sious
    Εγγραφή
    21-03-2017
    Μηνύματα
    1.026
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    Hi basileios2013,

    I am sorry to hear about your missing gems. Please contact our Support Team for assistance in this matter. They will be happy to help you.

    Regards,
    BB_Sious
    Αν χρειάζεστε βοήθεια, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Ομάδα Υποστήριξης στα ελληνικά. Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και μαζί μου, αλλά σας παρακαλώ στείλτε μου ένα μήνυμα στα αγγλικά.

  4. #4

    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    3
    Monde
    Σμαραγδένια νήσος
    good evening like i told you i sent a message from my phone and i got the card code i never came to get the diamonds.. thanks .... i keep the messages ..

Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

H Ubisoft χρησιμοποιεί cookies ώστε να διασφαλίσει την καλύτερη δυνατή εμπειρία κατά τη χρήση των διαδικτυακών μας τοποθεσιών. Χρησιμοποιώντας την παρούσα τοποθεσία συμφωνείτε και αποδέχεστε τη χρήση των cookies. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την πολιτική απορρήτου.