Αγαπητή κοινότητα.

Υπάρχουν πάντα νέα μέλη με πολλές ερωτήσεις τις οποίες έχουμε ήδη απαντήσει, και θέλουμε να διευκολύνουμε την είσοδο στο παιχνίδι γι' αυτά τα μέλη με τη μορφή Συχνών Ερωτήσεων. Οπότε ορίστε οι πιο συχνές ερωτήσεις στο The Settlers Online και οι απαντήσεις τους.

1.Με ποιον μπορώ να επικοινωνήσω αν έχω ερωτήσεις;

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να βρεις βοήθεια. Φυσικά από τη μία μεριά οι συντονιστές, και από την άλλη (ειδικά στην περίπτωση τεχνικών προβλημάτων) οι σχετικοί προγραμματιστές του παιχνιδιού, που βρίσκονται μερικές φορές εδώ και θα χαρούν να σε βοηθήσουν.


2. Πως μπορώ να δω ποιος είναι συντονιστής ή γενικά μέλος της ομάδας της Blue Byte;

Αν έχει ένα BB_ μπροστά στο όνομα του φόρουμ με το λογότυπο της Blue Byte, αυτός ο χρήστης συνήθως θα είναι μέλος της ομάδας του παιχνιδιού. Αν δεν είσαι σίγουρος αν κάποιο άτομο είναι συντονιστής ή μέλος της ομάδας του παιχνιδιού, μπορείς να συμβουλευτείς τη λίστα συνεργατών του φόρουμ ή να ρωτήσεις μία έγκυρη πηγή που είναι σίγουρη ότι το άτομο είναι συντονιστής ή συνεργάτης της Blue Byte. Δεν αληθεύει ότι έχουμε φάει χρήστες για πρωινό μόνο και μόνο επειδή μας ρώτησαν κάτι, και αμφιβάλλω αν η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική!


3. Πως παίρνω νέους αποίκους;

Αν έχεις εγκαταστήσει την αποικία σου και έχεις αναθέσει εργασίες σε όλους τους αποίκους, θα λάβεις έναν καινούριο άποικο αυτόματα κάθε 15 λεπτά, δεδομένου ότι έχεις αρκετό χώρο διαμονής.


4. Γίνεται "αποψίλωση" του δάσους στο παιχνίδι μου και δεν έχει μείνει άλλο ξύλο. Τι να κάνω;

[SIZE="2"]Οι ξυλοκόποι χρειάζονται πολύ ξύλο, οπότε σιγουρέψου ότι υπάρχει πάντα αρκετό. Ο δασοκόμος μπορεί να αναδασώσει τ' αποψιλωμένα δάση. Όμως επειδή τα δέντρα χρειάζονται χρόνο για να μεγαλώσουν, χρειάζεσαι τουλάχιστον 1,5 με 2 δασοκόμους ανά ξυλοκόπο.

5. Πόσα αγροκτήματα χρειάζομαι για να μπορώ να θερίσω τα χωράφια;

Στην τρέχουσα έκδοση χρειάζεσαι ένα αγρόκτημα για κάθε χωράφι, εφόσον κάθε αγρόκτημα έχει έναν εργάτη.


6. Είναι ωραίο να χτίζεις δρόμους, αλλά δεν παρατήρησα καμία διαφορά.

Καλή ερώτηση... για την ώρα οι δρόμοι δεν έχουν καμία λειτουργία στο παιχνίδι. Για την ώρα μην ασχολείσαι πολύ με το χτίσιμο δρόμων, διότι εφόσον τοποθετηθούν δεν μπορούν να διαγραφούν λόγω κάποιων τεχνικών προβλημάτων που πρέπει πρώτα να επιλύσουμε.


7. Πως μπορώ να δημιουργήσω περισσότερο χώρο διαμονής για τους αποίκους μου;

Μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπους: ή ν' αυξήσεις τη χωρητικότητα των κατοικιών σου με αναβαθμίσεις, ή να χτίσεις επιπλέον κατοικίες. Όμως, εφόσον οι αναβαθμίσεις κοστίζουν νομίσματα (αν και είναι πολύ όμορφες!), καλύτερα να σκεφτείς καλά τι νομίζεις ότι είναι σημαντικό για σένα.


8. Μου φαίνεται ότι τα ψάρια στο χάρτη μου τελείωσαν. Τα κοπάδια των ψαριών ανανεώνονται από μόνα τους μετά από κάποιο καιρό, ή παραμένουν το ίδιο;

Τα κοπάδια των ψαριών είναι σταθερές παράμετροι, πράγμα που σημαίνει ότι αν τελειώσουν δεν έχει άλλα ψάρια να ψαρέψεις! Ωστόσο μπορείς να λύσεις αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας τροφή ψαριών, η οποία θ' αναγεννήσει ολόκληρο το κοπάδι.


9. Τι σημαίνουν τα μπλε “Zs”;

Τα “Zs” εμφανίζονται πάντα αν έχεις σταματημένες παραγωγές; δες τα σαν χρόνο ανάπαυσης.


10. Μπορώ να κάνω εμπόριο με άλλους;

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις και εμπόριο (από το επίπεδο 17) στο The Settlers Online. Για να το κάνεις, μπορείς να πατήσεις στο εικονίδιο του γραφείου εμπορίου, στο όνομα στο κανάλι συνομιλίας ή στο φίλο ή τη φίλη σου στη λίστα φίλων. Στη συνέχεια επέλεξε το αντικείμενο και την ποσότητα που θέλεις ή τι προτίθεσαι να πληρώσεις και ξεκίνα τη συναλλαγή. Αν η προσφορά σου γίνει αποδεκτή, θα λάβεις ένα μήνυμα στα εισερχόμενά σου για να σε ειδοποιήσει ότι τα σχετικά αγαθά σου έχουν πιστωθεί.


11. Τι σημαίνουν τα θαυμαστικά πάνω από τα κτίριά μου;

Τα θαυμαστικά σημαίνουν ότι δεν υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι πόροι ή εργάτες. Πάτα πάνω στο σχετικό κτίριο για να δεις τι σου λείπει.


12. Αξίζει να έχω περισσότερες από μία αποθήκες προμηθειών;

Για την ώρα όχι.


13. Χρειάζομαι ένα διάλειμμα. Πως μπορώ ν' αποσυνδεθώ;

Δεν χρειάζεται ν' αποσυνδεθείς στο The Settlers Online, το παιχνίδι θα τελειώσει όταν κλείσεις την καρτέλα ή το παράθυρο του περιηγητή σου.


14. Πως αποθηκεύω την πρόοδό μου;

Δεν χρειάζεται ν' αποθηκεύσεις, το παιχνίδι αποθηκεύει την πρόοδό σου αυτόματα.


15. Και τι γίνεται στο παιχνίδι αν κλείσω τον περιηγητή;

Εν συντομία: Τίποτα. Ακόμα και όταν δεν παίζεις, ο χρόνος στο παιχνίδι κυλάει. Οπότε οι άποικοί σου θα δουλεύουν εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι πόροι και χώρος στην αποθήκη. Το ίδιο ισχύει και για τους αποίκους σου: Νέοι άποικοι θα φτάνουν μόνο αν έχει αρκετό χώρο για να μείνουν.

16. Εντάξει, αλλά πως να αποθηκεύσω την πρόοδό μου στο παιχνίδι;

Δεν χρειάζεται να το κάνεις, το παιχνίδι αποθηκεύει την πρόοδό σου αυτόματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό εξασφαλίζει ότι η πρόοδός σου δεν θα χαθεί.

17. Υπάρχει κάποιο ιστορικό αλλαγών για να βρω ποια σφάλματα έχουν διορθωθεί μέχρι τώρα και τι αλλαγές έχουν γίνει;

Ναι, μπορείς να βρεις ένα ιστορικό αλλαγών στο φόρουμ εδώ.

Παρακαλούμε λάβε υπόψιν: αυτές οι πληροφορίες μπορεί ν' αλλάξουν ανά πάσα στιγμή κατά τη διαδικασία ανάπτυξης του παιχνιδιού.

Πιστεύεις ότι θα πρέπει να συζητηθεί κάποιο άλλο θέμα εδώ πέρα; Κανένα πρόβλημα. Απλά πες μας τι πιστεύεις ότι λείπει, και θα χαρώ πολύ να το προσθέσω στα θέματα αν ταιριάζει.

Γενικά χαιρόμαστε πολύ για τη γνώμη σου.

Καλή διασκέδαση στο φόρουμ!